ЗАЯВА Ради молодих вчених Національної академії наук України щодо проекту Закону України «Про Державний бюджет на 2016 рік»

 

30 листопада 2015 року Міністерством фінансів України було оприлюднено проект Закону України «Про Державний бюджет на 2016 рік». Непрофільним міністерством пропонується кардинальна «реформа» наукової сфери, наслідком якої стане ліквідація науки як такої. Цифри ще не озвучено, але у світлі останніх висловлювань деяких високопосадовців зрозуміло, що буде йтись про суттєве зменшення видатків на наукову діяльність.

Не викликає сумнівів, що реформа наукової сфери України конче необхідна. Ми, молоді науковці, чи не найбільше в цьому зацікавлені, адже нам працювати і розвивати українську науку в майбутньому. Але здійснення реформ потребує розробки стратегії розвитку відповідної сфери, яка має базуватися на фаховому аудиті національної дослідницької системи із залученням як вітчизняних, так й іноземних експертів. Крім того, навіть здоровий глузд підказує, що складні задачі потребують зважених та продуманих рішень.

Натомість в статті 30 проекту бюджету-2016 пропонуються «прості» кроки. По-перше, надання Міністерству освіти і науки статусу головного розпорядника всіх бюджетних коштів на науку. По-друге, реорганізація галузевих академій наук шляхом приєднання їхніх установ до складу Національної академії наук України – без попереднього аудиту! По-третє, «оптимізація» всіх наукових установ академій наук протягом восьми (!) місяців.

Запропоновані проектом Держбюджету зміни абсолютно суперечать новому Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», прийнятому 26.11.2015. Цей закон, на відміну від мінфінівського проекту, є результатом довгої спільної роботи представників уряду, науковців та експертів, направленої на пошук того консенсусу, який дозволив би закласти необхідні умови для реформування наукової сфери. А кардинальні зміни організації та фінансування наукових досліджень, запропоновані Мінфіном, жодним чином не обговорювались а ні з науковим співтовариством нашої держави, а ні з європейськими фахівцями.

Прийняття Закону України «Про Державний бюджет на 2016 рік» у редакції від 30.11.2015, разом із скороченням фінансування наукових досліджень, становить серйозну загрозу як для збереження в Україні науки, так і для перспектив інтеграції української науки до Європейського дослідницького простору.  

З огляду на небезпеку, яку законопроект «Про Державний бюджет України на 2016 рік» становить для української науки загалом та Національної академії наук зокрема, ми, Рада молодих вчених Національної академії наук України, звертаємося до Президента України, депутатів Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України та міністрів з проханням не допустити знищення науки в нашій державі, забезпечити належне фінансування наукової сфери та сприяти інтеграції України до Європейського дослідницького простору. Закликаємо усіх, хто розуміє, що наука – стратегічно важлива сфера нашої держави, нас підтримати!